گروه پژوهشی صنایع دریایی

05 08 2015
کد خبر : 3916005
تعداد بازدید : 149

IMAGE634017355671013750

 گروه پژوهشی صنایع دریایی

هدف گروه پژوهشی علوم و فنون ساحلی و دریایی انجام پژوهش‌هایی است که به بهبود شناخت و درک بهتر فرآیندهای ساحلی و دریایی کمک کنند. این گروه با توجه به نیازهای ناشی از توسعه سواحل و لزوم جلوگیری از تخریب نواحی ساحلی و ضرورت تحقیق در محیط های دریایی و نواحی ساحلی، مهندسی ساحل و دور از ساحل، مهندسی علوم و فناوری دریایی ایجاد شده است.

  رئوس فعالیت‌های پژوهشی مرکز تحقیقات صنایع دریایی

  • بررسی آثار متقابل امواج و جریان‌ها و سازه‌های دریایی و ساحلی
  • مطالعه مدیریت نواحی ساحلی
  • مهندسی سازه‌های ساحلی، فراساحلی و سازه های شناور
  • مطالعه و مدل‌‌سازی فرآیند رسوب گذاری در سواحل و بنادر و فرسایش سواحل
  • مطالعه و مدل‌سازی انتقال آلاینده‌ها و حركت لكه‌های نفتی
  • مطالعه و مدل‌سازی الگـوهای جریان در نواحـی سـاحلی
  • بررسی و مطالعه روش‍‌های حفاظت از سواحل
  • استفاده از فناوری های نوین در مانیتورینگ فرآیندهای ساحلی و دریایی.
دسته بندی :
page

خبر های مهم

ناشر الأصول

26 12 2023

برگزاری کارگاه آموزشی با عنوان"اصول عملکرد و چالش‌های بهره‌برداری از پرکاربردترین سامانه‌های تصفیه آب"

به مناسبت هفته پژوهش و در راستای اهداف پژوهشکده حوضه آبی دریای خزر مبنی بر ارتباط بیشتر با صنعت و کمک به حل مشکلات صاحبان صنایع، در روز سه شنبه 5 دی ماه ۱۴۰2، کارگاه آموزشی"اصول عملکرد و چالش‌های بهره‌برداری از پرکاربردترین سامانه‌های تصفیه آب" در تالار حکمت دانشگاه گیلان برگزار گردید. در این کارگاه ۴ ساعته که با حضور بیش از 80 نفر از بهره برداران، صاحبان صنایع و دانشجویان علاقه‌مند به این حوزه برگزار گردید، به بحث و تبادل نظر در خصوص مشکلات و چالش‌های بهره‌برداری از سیستم‌های فیلتراسیون و اسمز معکوس موجود در تصفیه خانه‌های آب صنایع پرداخته شد. سخنران این کارگاه،  جناب آقای دکتر شهرام نیازی عضو هیات علمی گروه مهندسی آب و محیط زیست پژوهشکده حوضه آبی خزر، عدم شناخت کافی اصول عملکرد و روش‌های بهره‌برداری ناکارآمد از سیستم‌های تصفیه آب را بعنوان مهمترین مشکلات این سیستم‌ها در سطح استان گیلان  برشمردند. در پایان این رویداد، تعدادی از فعالان صنعت با ذکر چالش‌های سیستم‌های تصفیه آب که با آنها دست به گریبان هستند، به بحث و تبادل نظر در مورد راهکارهای حل این مشکلات پرداختند.

28 12 2022

رویداد اصول عملکرد، طراحی و چالش های سیستم های اسمز معکوس برگزار شد

رویداد اصول عملکرد، طراحی و چالش‌های سیستم‌های اسمز معکوس (RO) مورد استفاده در فرآیندهای تصفیه آب و فاضلاب توسط آقای دکتر شهرام نیازی عضو هیات علمی گروه مهندسی آب و محیط زیست پژوهشکده حوضه آبی خزر برگزار شد. به مناسبت هفته پژوهش و در راستای اهداف پژوهشکده حوضه آبی دریای خزر مبنی بر ارتباط بیشتر با صنعت و کمک به حل مشکلات صاحبان صنایع، در روز چهارشنبه ۳۰ آذرماه ۱۴۰۱، کارگاه"اصول عملکرد، طراحی و چالش‌های سیستم‌های اسمز معکوس (RO) مورد استفاده در فرآیندهای تصفیه آب و فاضلاب" در تالار حکمت دانشگاه گیلان برگزار گردید. در این کارگاه ۴ ساعته که با حضور بیش از ۴۰ نفر از بهره‌برداران، صاحبان صنایع و دانشجویان علاقه‌مند به این حوزه برگزار شد، به بحث و تبادل نظر در خصوص مشکلات و چالش‌های بهره‌برداری سیستم‌های اسمز معکوس (RO) موجود در تصفیه‌خانه‌های آب صنایع پرداخته شد. سخنران این کارگاه، دکتر شهرام نیازی عضو هیات علمی گروه مهندسی آب و محیط زیست پژوهشکده حوضه آبی خزر، عدم شناخت کافی اصول عملکرد و روش های بهره برداری ناکارآمد از سیستم‌های RO  را به عنوان مهمترین مشکلات این سیستم‌ها در سطح استان گیلان برشمردند. در پایان این رویداد، تعدادی از فعالان در صنایع فولاد و آبزی پروی برای همکاری بیشتر و استفاده از خدمات مشاوره‌ای پژوهشکده ابراز تمایل نمودند.  

26 06 2021

تألیف کتاب "راهنمایی شناسایی ماهیان اقتصادی جنوب دریای کاسپین" توسط عضو هیأت علمی دانشگاه گیلان

کتاب "راهنمایی شناسایی ماهیان اقتصادی جنوب دریای کاسپین" توسط دکتر شیما بخشعلی زاده، دکتر کیوان عباسی، مهندس عادله رستم زاده و مهندس رضا نظام دوست توسط انتشارات جهاد دانشگاهی منتشر شد. امروزه افزایش جمعیت سبب توجه دوچندان به دریاها و منابع موجود درآن شده است. تنوع آبزیان و وجود طیف متنوعی از آنها در شمال و جنوب کشور سبب شده است که محصولات شیلاتی جایگاه ویژه ای در سبد غذایی ساکنین این مناطق و استان­های همجوار آنها داشته باشند. بر این اساس استفاده از آبزیان و به ویژه ماهیان مورد توجه بیش از بیش قرار گرفته و خوشبختانه سرانه مصرف آن رو به افزایش می­رود.  لذا دراین کتاب بر آن شدیم تا آشنایی با این منابع غنی در  شمال کشور را با زبانی ساده و قابل درک برای اقشار مختلف مردم و افرادی که کوچکترین آشنایی با ماهیان ندارند فراهم آوریم تا ضمن آشنایی آنها به آنچه در بازار می بینند و مصرف می کنند، به وضعیت  ذخایر زیستی و شدت آسیب پذیری آنها نیز واقف شوند و به سهم خود در پایداری این ذخایر ارزشمند کوشا شوند. امید است مطالعۀ این کتاب و استفاده از راهبردهای شناسایی ارائه شده در آن، بتواند منجر به شناخت آسان ماهیان برای عموم مردم شده و به حفظ نسل این گونه­های ارزشمند با صید پایدار و مسئولانه از یک سو و خرید آگاهانه و مسئولانه از سویی دیگر کمک نمایند تا بتوانیم شاهد ذخایر پایدار این ماهیان باشیم و این میراث ارزشمند را برای نسل­های بعدی نیز حفظ کنیم.